Mazowiecki Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

W dniach 18-19 maja 2024 r. w Garbatce-Letnisko odbył się Mazowiecki Turniej Turystyczno-Krajoznawczy w ramach eliminacji wojewódzkich 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Terenem zmagań turniejowych była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisku.

Do turnieju zakwalifikowało się 25 drużyn, natomiast udział wzięło 19 drużyn, z tego:

• w kategorii szkół podstawowych 9 zespołów 27 uczestników,
  • w kategorii szkół ponadpodstawowych 7 zespołów 21 uczestników,
  • w kategorii szkół specjalnych 3 zespoły 9 uczestników.

Uczestnicy w części teoretycznej napisali testy indywidualne, składające się ze 100 pytań (50 pytań krajoznawczych, w tym 35 pytań z województwa mazowieckiego, 15 pytań z Polski, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 10 pytań z udzielania pierwszej pomocy).

Do sprawdzania odpowiedzi z testów, od czterech lat organizatorzy używają elektronicznego systemu, chyba jako jedyni w Polsce. Dzięki temu udało się sprawdzić testy w bardzo krótkim czasie.

W części praktycznej uczestnicy wzięli udział w turystycznym marszu na orientację, rowerowym torze przeszkód, praktycznej umiejętności udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki, a turystyczne ABC składało się z takich konkurencji jak:

1. a) pomiary terenowe,
  2. b) rozpoznawanie atrakcji turystycznych Mazowsza,
  3. c) rozpoznawanie drzew i krzewów
  4. d) planowanie wycieczki turystyki kwalifikowanej (zespół na podstawie mapy turystycznej uzupełnia brakujące informacje w opisie wycieczki wymagające np. odczytania z mapy wybranych informacji, obliczenia długości trasy, odczytania wysokości względnych i bezwzględnych, a szkoły ponadpodstawowe również obliczanie czasu przejścia wg podanych kryteriów).

Do klasyfikacji turniejowej wliczono również punkty za zdobyte odznaki turystyczne PTTK.

Równolegle z rywalizacją szkół podstawowych i ponadpodstawowych udział wzięły 3 drużyny ze szkół specjalnych, w ramach odrębnej kategorii, według przygotowanego odrębnego regulaminu.

Podczas turnieju młodzież zdobyła, bądź pogłębiła wiedzę teoretyczną i praktyczną:

• znajomość walorów krajoznawczych Mazowsza oraz całej Polski,
  • znajomość przepisów ruchu drogowego w zakresie wymagań na kartę rowerową,
  • znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, szczególnie w sytuacjach związanych z uprawianiem turystyki kwalifikowanej,
  • umiejętność posługiwania mapą, kompasem w marszu na orientację,
  • umiejętność jazdy rowerem podczas pokonywania rowerowego toru przeszkód,
  • praktyczne udzielanie pierwszej pomocy,
  • umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów,
  • umiejętność planowania wycieczki turystyki kwalifikowanej.

Dodatkowo młodzież zdobyła punkty do odznak turystycznych, w tym odznak turystyki kwalifikowanej i odznak krajoznawczych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały startowe, medale, dyplomy, nagrody, a laureaci 1-3 miejsc w każdej kategorii otrzymali także puchary.

Mazowiecki Turniej Turystyczno-Krajoznawczy został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Zarządu Głównego PTTK. Nagrody dla laureatów 1-3 miejsc ufundował także Wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Dwa zespoły, które zwyciężyły w swoich kategoriach wiekowych, reprezentować będą województwo mazowieckie w Finale Centralnym Turnieju, który odbędzie się 6-9 czerwca 2024 r. w Kozienicach w woj. mazowieckim.

W czasie pobytu w Garbatce zrealizowano również program krajoznawczy. Uczestnicy wraz opiekunami oraz organizatorami Turnieju zwiedzili Garbatkę-Letnisko, w tym imponujący architekturą, nowoczesnością i funkcjonalnością Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce. Po szkole oprowadzili uczniowie, którzy z dumą prezentowali nabyte w niej umiejętności. Gospodarze obiektu wręczyli gościom na zakończenie drobne pamiątki, oczywiście z drewna.

Organizatorem Mazowieckiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego było Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, a współorganizatorami:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisku

Klub Turystyki Kolarskiej „Beneqteam”

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

Honorowym patronatem objęli Turniej:

Mazowiecki Kurator Oświaty

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Przy organizacji Mazowieckiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego wolontariuszami było wielu członków PTTK województwa mazowieckiego: 5 osób z zarządu oraz 3 osoby z komisji rewizyjnej MFO PTTK, działacze oddziałów PTTK: w Kozienicach, „Łucznik” w Radomiu, „Ursus” i Międzyuczelnianego w Warszawie, Warszawskiego Oddziału Przewodników, Stołecznego im. A. Janowskiego oraz „Mazowsze”.

Natomiast we wszystkich etapach wzięło łącznie udział w Turnieju 126 uczniów, w tym 72 członków PTTK.

Mazowiecki Turniej Turystyczno-Krajoznawczy jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz budżetu Zarządu Głównego PTTK

Galeria zdjęć https://www.facebook.com/media/set/?set=a.879244447582901&type=3

Wyniki: