XIII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego w Myszyńcu

W dniu 20 kwietnia 2024 r. odbył się w Myszyńcu XIII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego, którego organizatorami byli:

• Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK
  • Powiat Ostrołęcki
  • Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
  • Koło Przewodników PTTK „Kurpie” w Myszyńcu
  • Mazowieckie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli:

• Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik
  • Starosta Ostrołęcki – Pan Stanisław Kubeł
  • Burmistrz Myszyńca – Pani Elżbieta Abramczyk
  • Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Pani Izabela Stelmańska
  • Prezes Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej – Pan Andrzej Bis
  • Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem” – Pani Magdalena Anna Walijewska.

Obrady odbyły się w sali widowiskowej w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, Plac Wolności 58.

Wszystkich gości przy wejściu do sali witał kurpiowskimi melodiami skrzypek Pan Paweł Dąbkowski

Uczestnicy wysłuchali następujących wystąpień:

• Zdzisław Ścibek – „Tradycyjna kultura kurpiowska”
  • Tomasz Mierzejek – „Historia i opis obecnego funkcjonowania najstarszego murowanego budynku na Kurpiach – myszynieckiej Dzwonnicy” + prezentacja multimedialna
  • Karol Młynarski – „Bartnictwo (pszczelarstwo) – charakterystyczny zawód Kurpia”
  • Małgorzata Parzych – „Brat Zenon Żebrowski – kurpiowski misjonarz w Japonii”
  • Łucja Samorajczyk / Małgorzata Makowska – „Zostań ekspertką/em od turystyki Kurpiowskiej – słów kilka o kurpiowskiej odznace turystycznej PTTK”
  • Mariusz Pliszka – „Tańce kurpiowskie” (połączone z pokazem i nauką tańca).

Wystąpił również Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna Senior” oraz Stanisław Archacki.

Podczas Sejmiku w holu RCKK trwała prezentacja prac twórców ludowych z możliwością zakupienia rękodzieła oraz miodu prosto od bartników.

Po przerwie obiadowej uczestnicy Sejmiku zwiedzali atrakcje krajoznawcze Myszyńca oprowadzani przez Małgorzatę Makowską i Tomasza Mierzejka.

Część uczestników, korzystając z myszynieckiej oferty noclegowej, pozostała do niedzieli 21 kwietnia 2024 r., aby zwiedzić Rezerwat „Czarnia” i Muzeum Brata Zenona Żebrowskiego w Czarni, po których oprowadziła Barbara Rosińska.

W tym wspaniałym folklorystycznym wydarzeniu uczestniczyło ok. 70 osób (organizatorzy, goście, uczestnicy), a swoją obecnością uświetnili ją: przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, przedstawiciel Starosty Ostrołęckiego, Burmistrz Myszyńca, Prezes Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem” oraz przedstawiciele władz naczelnych PTTK: Jacek Treichel, Dariusz Nazarczyk, Paweł Zań i Mieczysław Żochowski.

Uczestnicy zostali obdarowani licznymi upominkami: wykonanymi ręcznie palmami kurpiowskimi, Odznaką „Kurpie”, kurpiowskim brelokiem, a także audiobookami o Kurpiach i grami w karty (Pśoter „Cårny kurpś”).

Każdy z uczestników otrzymał również pismo Mazowieckiego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK „Krajoznawca Mazowiecki” oraz pamiątkowy buton.

Impreza dofinansowana została ze środków ZG PTTK, jak też przez współorganizatorów: Powiat Ostrołęcki oraz Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Dziękujemy sponsorom za hojność.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, przewodnikom turystycznym, artystom ludowym za przekazaną wiedzę, wspaniałe doznania i możliwość poznania kurpiowskiej kultury.

Szczególne podziękowania należą się Panu Zdzisławowi Ścibkowi – dyrektorowi Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, którego energia, kreatywność, życzliwość zapewniły tak bogaty program Sejmiku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.860707009436645&type=3

Z całego serca dziękujemy!

Zarząd MFO PTTK