W tym roku startujemy z Płocka.
Tu, w Płocku, na początku 1807 roku formowany był 4 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, który 3 maja tegoż roku otrzymał „orła”, czyli drzewce do chorągwi pułkowej.
Chorągiew tak opisuje Bronisław Gembarzewski: „Bławat z tkaniny jedwabnej karmazynowej o wymiarach 43 cm x 42 cm. Pośrodku haftowany nićmi jedwabnymi białymi orzeł polski z dziobem i nogami haftowanymi złotem oraz koroną, berłem i jabłkiem haftowanym nićmi srebrnymi. Pod orłem napis haftowany złotem: “Pułk 4”. Odwrotna strona chorągwi z tkaniny jedwabnej niebieskiej. Orzeł ma głowę zwróconą odwrotnie. U dołu napis haftowany złotem: “Pułk 4”. Na brzegu przeciwległym do drzewca napis drobnymi literami: “Szyte ręką Zofii Potocki Żony Pierwszego Pułkownika Regimentu”. Z trzech stron frędzla srebrna.”
Tuż po tej uroczystości żołnierze zostali wysłani do Serocka, gdzie toczyli walki w widłach Bugu i Narwi oraz do oblężenia Grudziądza.
Już w lutym 1808 żołnierze 4 PP otrzymują pierwsze ordery Virtuti Militari.
Latem tegoż roku pułk zostaje włączony w skład Dywizji Księstwa Warszawskiego. W sierpniu opuszcza ziemie polskie i maszeruje Hiszpanii, gdzie już 26 grudnia 1808 roku bierze udział w bitwie pod Puente del Almaraz. Na półwyspie iberyjskim walczy do roku 1811 pod Ciudad Real (1809), Toledo (1809), Talavera de la Reina (1809), Almonacid (1809), Fuengirolą (1810) i Albuhera (1811). Za obronę zamku Fuengirola Napoleon odznaczył Eustachego Chełmickiego i Ignacego Bronisza krzyżami Legii Honorowej.
W grudniu 1811 r. Dywizja Księstwa Warszawskiego powraca do Polski. Od maja 1812 w Poznaniu formowany jest trzeci batalion, który dołączy do pułku jesienią 1812 w Smoleńsku, gdzie Pułk chronił szlaki komunikacyjne dla Wielkiej Armii maszerującej ku na Moskwę. Z tego powodu nie bił się ani pod Borodino ani pod Krasnem. Do walki włączył się pod Czaśnikami i Smolańcami, a nade wszystko osłaniając odwrót Wielkiej Armii spod Berezyny. Z tej bitwy wychodzą szczątki pułku, które zbierane będą od początku lutego w Malborku.
W kampanii niemieckiej 1813 roku pułk brał udział w obronie Wittembergi, walkach pod Belzig i Jutteborgiem oraz w bitwie Narodów pod Lipskiem (16-18.10.1813), gdzie poniósł największe straty. Dowodem zasług może być 18 krzyży Legii Honorowej, jakie z 63 nadanych Polakom otrzymali żołnierze 4 PP.
Po abdykacji Napoleona w 1814 r. do kraju powróciło zaledwie kilkuset czwartaków oraz dwa sztandary i dwa orły pułkowe.