A+ A A-

Regulamin mazowieckich eliminacji wojewódzkich XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego

ORGANIZATOR: Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie we współpracy z Oddziałem PTTK w Kozienicach.

TERMIN: 11-12 maja 2013 roku

MIEJSCE: Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Wydział Rekreacji, ul. Boh. Studzianek 30, Kozienice

CEL TURNIEJU:
- poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej, wymiana doświadczeń i prezentacja dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.
- wyłonienie drużyn z województwa mazowieckiego na finał centralny XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, który odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2013 roku w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie).

 

Ogólne zasady regulaminowe

§ 1

Turniej organizowany jest dla młodzieży trzech typów szkół:
- szkoły podstawowe
- gimnazja
- szkoły ponadgimnazjalne

 § 2

1. W każdej kategorii biorą udział drużyny 3 osobowe, wyłonione podczas eliminacji rejonowych, po jednej drużynie z każdego rejonu.

2. Organizatorami eliminacji rejonowych w 2013 roku są:
- rejon płocki - Oddział Miejski PTTK w Płocku
- rejon radomski - Oddział Miejski PTTK w Radomiu
- rejon siedlecki - Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach
- rejon żyrardowski - Oddział PTTK w Żyrardowie

3. W eliminacjach mogą wziąć udział drużyny z terenu województwa mazowieckiego, gdzie nie przeprowadzono eliminacji rejonowych oraz reprezentacji Kozienic jako gospodarza eliminacji.

§ 3

Skład Komisji Sędziowskiej eliminacji wojewódzkich:
Sędzia Główny kol. Paweł Zań, Oddział PTTK Ursus w Warszawie

oraz sędziowie konkurencji:
Kol. Andrzej Dybek, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Elżbieta Moszczyńska, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Anna Rudzińska, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Włodzimierz Rudziński, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Leon Suska, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Natalia Wojtyra, Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie
Kol. Piotr Zgoda, Mazowiecka Komisja InO

 § 4

Podczas eliminacji wojewódzkich będą realizowane następujące konkurencje:

1. Konkurs krajoznawczy

Konkurs jest konkurencją indywidualną, w której uczestnik może otrzymać maksymalnie 80 punków, drużyna 240 punktów turniejowych.

Test składa się z 40 pytań, w tym minimum: 10 pytań dotyczących woj. mazowieckiego, 20 pytań o kraju, 10 pytań dotyczących województwa warmińsko-mazurskiego.

Czas odpowiedzi 40 minut. Za prawidłową odpowiedź 2 punkt, niepełną 1 punkt, odpowiedź zła lub brak 0 punktów.

 

2. Konkurs wiedzy turystycznej i topograficznej

Konkurs jest konkurencją indywidualną, w której uczestnik może otrzymać maksymalnie 30 punków, drużyna 90 punktów turniejowych.

Czas odpowiedzi i rozwiązania zadań konkursu wynosi 20 minut. Przy rozwiązywaniu zadań konkursu będą potrzebne przybory: linijka, ołówek, kątomierz, kompas.

Zakres tematyczny zadań obejmuje:
- historię, tradycję, i zadania PTTK w rozwoju turystyki i krajoznawstwa, zwłaszcza w środowisku młodzieżowym (5 pytań, maksimum 10 punktów dla uczestnika)
- zasady uprawiania turystyki kwalifikowanej i zdobywania odznak PTTK (5 pytań, maksimum 10 punktów dla uczestnika)
- zadania z zakresu topografii polegające na odnalezieniu błędów w oznakowaniu sytuacji lub użyciu znaków topograficznych na mapie ćwiczebnej, opis znaków topograficznych, wykonywaniu szkicu wg opisu (1 zadanie, maksimum 10 punktów dla uczestnika)

 

3. Samarytanka

Test z zasad udzielania pierwszej pomocy, zadanie praktyczne – biorą udział wszyscy członkowie zespołu. Drużyna może uzyskać maksymalnie 20 punktów.

Czas odpowiedzi i rozwiązania zadań konkursu wynosi 20 minut.

O zwycięstwie w konkurencji decyduje suma punktów uzyskanych przez drużynę Zwycięski zespół otrzymuje 75 punktów turniejowych a każdy następny w kolejności o 10 punktów mniej.

 

4. Impreza na orientację

Zadanie polega na przejściu trasy, w jak najkrótszym czasie, według otrzymanej na starcie mapy oraz podanie treści krajoznawczy na karcie startowej. Trasę musi pokonywać cała drużyna (na trasie nie oznakowane punkty kontrolne). Impreza zostanie zorganizowana zgodnie z „Zasadami punktacji i współzawodnictwa w Turystycznych InO PTTK” (www.ino.pttk.pl).

Zespół który zdobył pierwszą lokatę uzyskuje 100 punktów turniejowych, a każdy następny w kolejności o 10 punktów mniej.

 

5. Turystyczne ABC

Konkurencja składa się z 5 konkursów:
- Atrakcje turystyczne Mazowsza
- Rowerowy tor przeszkód (sztafeta)
- Rzut do celu
- Przyszywanie guzika
- Niespodzianka

Za wykonanie każdego z konkursów zespół może uzyskać od 0 do 20 punktów. Łącznie za całą konkurencję drużyna może uzyskać maksymalnie 100 punktów turniejowych.

 

6. Karta do kroniki

Konkurencja polega na przygotowaniu przez drużynę startującą w Turnieju karty do kroniki. Format karty: A-4 x 2 strony – prezentacja drużyny i środowiska, kartę drużyna przywozi ze sobą i przekazuje organizatorowi w pierwszym dniu trwania Turnieju.

Za kartę do kroniki drużyna może uzyskać od 0 do 25 punktów.

Drużyna, która uzyska pierwszą lokatę, otrzymuje 25 punktów turniejowych, a każda następna w kolejności o 5 punktów mniej.

 § 5

1. Konkurencje turniejowe są realizowane według zasad opracowanych na podstawie założeń Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

2. Organizator zapewnia uczestnikom: nocleg w warunkach turystycznych (konieczne własne śpiwory), obiadokolację w dniu 11 maja 2013 roku, śniadanie i obiad w dniu 12 maja 2013 roku.

3. Organizator nie ubezpiecza uczestników eliminacji.

4. Dojazd i powrót uczestników na koszt własny.

5. Uczestnicy musza być zaopatrzeni w długopis, ołówek, temperówkę, linijkę, kątomierz i busolę oraz legitymacje szkolne.

6. Na miejscu istnieje możliwość skorzystania z krytego basenu. Prosimy o zabranie odpowiedniego stroju.

 

Zgłoszenia do udziału w eliminacjach wojewódzkich w postaci protokołu zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr. 2 do regulaminu OMTTK należy przesłać do Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa; tel./fax. 22 826 22 51 w 218,
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 7 maja 2013r.

 

Ramowy program eliminacji zostanie podany w czasie rozpoczęcia imprezy

Rozpoczęcie eliminacji o godz. 12.00 w dniu 11 maja 2013 roku,
planowane zakończenie około godz. 15.00 w dniu 12 maja 2013 roku.

 

Organizator zastrzega sobie możliwość wnoszenia korekt w regulaminie.

Ostatnio zmienianywtorek, 25 czerwiec 2013 09:15
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

Gościmy

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy

Zaloguj się lub Utwórz konto