A+ A A-

XXII Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego Wyróżniony

Ziemia Kozienicka gościła w dniach 9-10 października uczestników XXII Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego, którego organizatorami były Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK i Oddział PTTK w Kozienicach.

Wzięło w nim udział 150 uczestników z 18 oddziałów PTTK z całego województwa. Zlot rozpoczął się częścią krajoznawczą, która koncentrował asie na walorach turystycznych gminy Magnuszew. W rolę przewodnika wcielił się wójt Pan Marek Drapała. Zlot rozpoczął się w Skansenie bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Uczestnicy zwiedzali skansen i zapoznali się z historią walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Kolejnym punktem była wizyta w Rozniszewie w kościele pw. Narodzenia NMP, o którym opowiedział proboszcz ks. Wojciech Celuch. W Rozniszewie znajduje się również kopiec Kościuszki z 1917 r. oraz pomnik Orła Białego na cmentarzu parafialnym poświęcony powstańcom styczniowy. W miejscowości Anielin uczestnicy dotarli do miejsca obozu powstańczego płk Kononowicza, gdzie znajduje się monumentalny pomnik. Ostatnim punktem na trasie krajoznawczej był Magnuszew. Tu w kościele parafialnym uczestników powitał proboszcz ks. Krzysztof Dukielski, a o historii kościoła opowiedział ks. senior Florian Rafałowski. Następnie uczestnicy obejrzeli pomnik poświęcony walkom o przyczółek warecko-magnuszewski oraz kwatery żołnierzy poległych w latach 1939 i 1944.

Wieczorem odbyła się część oficjalna, podczas której wręczane były wyróżnienia dla działaczy PTTK. Na uroczystość przybyli: zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska, zastępca Burmistrza Gminy Kozienice Dorota Stępień, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot i Dyrektor Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu Marcin Zmitrowicz. Medalem „Pro Masovia” wyróżnieni zostali prezes Oddziału PTTK w Kozienicach Arkadiusz Nowakowski oraz Maria i Przemysław Pilichowie z Oddziału PTTK Warszawa Ochota. Na wniosek MFO PTTK za prace na rzecz województwa zostali odznaczeni działacze: Brązową Honorową Odznaką PTTK – kol. Andrzej Rychlik i kol. Paweł Dąbrowski, Srebrną Honorową Odznakę PTTK kol. Grażyna Nikodemska. W imieniu MFO PTTK nadano dwóm działaczom: kol. Tadeuszowi Pomorskiemu oraz kol. Andrzejowi Mikołajczykowi Godność Członka Honorowego Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK. Wręczone zostały również listy gratulacyjne Marszałka Województwa Mazowieckiego. Dzień zakończyła biesiada turystyczna.

W drugim dniu zlotu uczestnicy zwiedzili rezerwat i ścieżkę edukacyjną „Królewskie Źródła”, po której oprowadzał nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot. Impreza zakończyła się przy ognisku turystycznym.

Zlot odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Wójta Gminy Magnuszew Marka Drapały, Wiceprezesa Enea Wytwarzanie Marcina Łukasiewicza oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Tomasza Sota. Partnerem Zlotu była Enea.

Galeria zdjęć ze Zlotu:

https://drive.google.com/drive/folders/1R48qlY19sC6nEpGE5tPwSP-E4lXszMVa?usp=sharing 

Ostatnio zmienianywtorek, 09 listopad 2021 07:33
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy

Zaloguj się lub Utwórz konto